Our Governance


Honorary Deacons

Ken Cerny
Brenda Ehle
Roger Ehle
Darlene Garland
Dick Grout
Bea Kimmerly
Barbara Klein
Bill Klein, Sr.
Bob Maynard
Carrol Nichols
Cathy Smith
Myrn Steele

Church Council
​​
Beth Dumala  
Dave Mathia  
Bob Harris
Judy Egeler
Tina Greene-Bevington
Gene Deci
Russ Shipley
Ron Calsbeek
Jack Dunn



​​
​​
Moderator
Vice Moderator
Treasurer
Clerk
Congregation's Representative
Chair, Trustees Committee
Chair, Board of Deacons
Chair, Church Staff Committee
Chair, Missions Committee




​​
​​
2019
2020
2019
2021
2020
2019
2019
2020
2019


​​
Trustees Committee
Board of Deacons

Gene Deci, Chair
Dale Blount
Stu Laing
Larry Graves, Vice Chair
Gail Hetler
​Nonie Steele
Dick Grout, Secretary
Sarah Hallstedt
Jim Muennich


2019 2019
2019
2020
2020
2020
2021
2021
2021


Russ Shipley, Chair
Joan Blount
Jim Kartsimas
Martha Ramsdell
Mary Swartz
Chuck Cady
Bill Maul
Linda Miller
Carol Bawden
Karl Kristen
Faye Mathia
Mike Spencer


​​

2019
2019
2019
2019
2020
2020
2020
2020
2021
2021
2021
2021



Church Staff Committee

​​Ron Calsbeek, Chair
Richard Blake
Bob Hetler

​Julie Forbes



2020 2019
2021
2021
Children & Youth Subcommittee

Cindy Opie
Jon Walter
Jack Dunn
Leah Dunn, Chair
Gary Devol
Ann Muennich
Amy Sutherland


​​
2019 2019
2020
2020
2021
2021
2021



Missions Committee

​​
Jack Dunn, Chair
Leah Dunn
Bob Buckman
Connie Eisenhart
Tim Rod
Peggy Hanford
Barbara Krause
Pamela Locke
Susan Turner

​​
2019 2019
2020
2020
2020
2021
2021

2021
2021
Hospitality Subcommittee

​​
Sandy & Jerry Boone
Tisha Kartsimas
Larry & Barbara Graves
Phil & Sarah Hallstedt






​​
2019 2019
2020
2021




House Stewards

Music Subcommittee

​​Faye Mathia

Linda Miller
Karl Kristen

​​Nonie Steele, Chair
Carol Bawden
Alix Bohlmeyer
Diane Calsbeek

Nominating Committee 2019:

​​Penelope Gordon
Phil Hallstedt
John Smart
Judy Walter


Please follow these links  to read ...

Financial Annual Meeting, January 27, 2019

​Amended & Restated Bylawsas amended through January 27, 2019